تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

((آنچه شايد نمي دانيد؟))

                   ((آنچه شايد نمي دانيد؟))


  تقريبا همه مي دانند كه بسياري از اسيد ها خورنده هستند.به عنوان مثال هيدروفلوئوريك اسيد مي تواند شيشه را در خود حل كند.

   اما آيا ميدانيد كه بازهاي قوي نيز مي توانند خورنده باشند؟

  يك نمونه ازبازهايي كه شيشه را به طور موثر مي خورد سديم هيدروكسيد (NaOH) است كه يك پاك كننده جامد خشك است.

  سديم هيدروكسيد

  شما مي توانيد اين موضوع را براي خودتان با قرار دادن يك ظرف شيشه اي درون سديم هيدروكسيد داغ آزمايش كنيد اما خيلي بايد مراقب باشيد.سديم هيدروكسيد توانايي حل كردن پوست شما را علاوه بر شيشه به طور كامل داراست.همچنين سديم هيدروكسيد با مواد شيميايي ديگر نيز واكنش مي دهد بنابراين مطمئن شويد كه اين آزمايش را در يك ظرف استيل يا آهني انجام مي دهيد.

  اگر از جنس ظرف مطمئن نيستيد ظرف را با يك آهنربا امتحان كنيد. چون فلزاتي كه به طور متداول در شبكه هاي آلومينيومي ظروف استفاده مي شوند به شدت با سديم هيدروكسيد واكنش مي دهند.

  سديم هيدروكسيد با سيليكون دي اكسيد موجود در شيشه واكنش مي دهد و سديم سيليكات و آب محصول اين واكنش خواهد بود:

  2NaOH + SiO2 → Na2SiO3 + H2O

  حل شدن شيشه درون سديم هيدروكسيد مذاب هيچ سودي براي ماهيتابه شما نخواهد داشت بنابراين شما به طور حتم مي خواهيد كه بعد از انجام آزمايش آن را دور بريزيد.

  قبل از اينكه سعي كنيد ماهيتابه را تمييز كنيد سديم هيدروكسيد را با يك اسيد خنثي كنيد.اگر شما به آزمايشگاه شيمي دسترسي نداريد مي توانيد اين كار را با مقداري سركه(استيك اسيد ضعيف) يا يك حجم كوچكي از مورياتيك اسيد(هيدروكلريك)  انجام دهيد و يا مي توانيد (از آنجايي كه سديم هيدروكسيد يك پاك كننده خشك است بعد ازعدم استفاده از تمام موارد قبلي) سديم هيدروكسيد را با مقدار بسيار زيادي آب بشوييد.

  شما شايد علاقه مند نباشيد كه به خاطر يك آزمايش علمي ظروف شيشه اي خود را تخريب كنيد.اما نكات بالا يك دانش با ارزش به حساب مي آيند زيرا به ما گوشزد مي كنند كه:

   چرا بايد وقتي از پاك كننده هاي جامد خشك استفاده مي كنيم ظروف داخل ظرفشويي را از ظرفشويي خارج كنيم و ديگر اين كه چرا ايده خوبي نيست بيش از مقدار توصيه شده اي  كه بر روي محصولات پاك كننده نوشته شده است استفاده كنيم.

   

  مترجم:عليرضا نوروزي

  منبع


  سوال :
  سدیم هیدروکسید به غیر از شیشه با چه چیزهایی در اطرافمون میتونه واکنش بده(چقدر باید احتیاط کرد در استفاده از این ماده)؟چرا بدون خنثی کردن دور ریختنش خطرناک میتونه باشه؟چرا با دست هم واکنش میده؟در واقع چه فرقی بین واکنش اسید با پوست انسان و باز با پوست انسان وجود داره؟سیلیکات ماده ی مضری محسوب میشه؟اگر نه چرا توصیه میشه که بیشتر از مقدار مورد نظر از پاک کننده استفاده نکنیم؟

  پاسخگو:علیرضا نوروزی

  سدیم هیدروکسید خالص به طور معمول در دسترس عموم نیست بنابراین این ماده را تنها می توان به صورت قرص های ریزی در آزمایشگاه ها ی شیمی یافت که بسته به درجه خلوص می توانند در صورت تماس با پوست به آن آسیب برسانند بنابراین توصیه می شود از دستکش استفاده کنید.و اگر بدون خنثی کردن آن را دور بریزید ویا بیش از اندازه استفاده کنید می تواند باعث خورندگی مواد اطراف خود شود.در کل سیلیکات ماده مضری محسوب نمی شود.


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 18 شهريور 1389 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , , ,

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز پنجشنبه 27 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55487
 • تعداد مطالب :159492
 • بازدید امروز :384923
 • بازدید داخلی :37891
 • کاربران حاضر :225
 • رباتهای جستجوگر:388
 • همه حاضرین :613

تگ های برتر