تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

جایزه نوبل سال 2010

   
   Akira SuzukiEi-ichi NegishiRichard F. Heck
                                                                                                                                           

       

  جایزه نوبل شیمی امسال به آقایان Richard F. Heckو Ei-ichi Negishi و Akira Suzuki به دلیل توسعه دادن  عمل کوپلینگ(جفت کردن اتم ها با هم) از طریق ایجاد حد واسط توسط  عنصر پالادیوم اعطا شد.این ابزار شیمیایی در حد وسیعی امکان ساخت مواد شیمیایی مصنوعی را برای شیمیدانان فراهم آورده است :به عنوان مثال مولکول های آلی همچون کمپلکس هایی که از اتم های خنثی کربن ساخته شده اند.

  شیمی آلی مبنای زندگی و علت بیشماری از پدیده های مجذوب کننده اطراف ما همچون:رنگ گیاهان-سم مارها-مواد کشنده باکتری ها همچون پنیسیلین و... است.شیمی آلی به شیمیدانان این اجازه را می دهد که از کربن اسکلتی برای گروه های عاملی مواد شیمیایی تهیه کنند.این توانایی دست بشر را در علم پزشکی باز کرده است و منجر به انقلابی در تولید موادی همچون پلاستیک شده است.

  برای اینکه شیمیدانان بتوانند این کمپلکس ها را تولید کنند باید این توانایی را داشته باشند که بتوانند اتم های کربن را به یکدیگر متصل کنند.اگرچه اتم کربن پایدار است و به راحتی با اتم کربن دیگر واکنش نمی دهد.

  اولین روشی که توسط شیمیدانان ارایه شد :بر مبنای روش های گوناگونی برای فعالتر کردن کربن قرار داشت.با استفاده از این روش ها می توانستند مولکول های ساده را سنتز کنند اما عیب آن ها این بود که طی فرآیند سنتز مواد نا خواسته ای نیز تولید می شد.

  عمل کوپلینگ(جفت کردن اتم ها با هم) از طریق ایجاد حد واسط توسط عنصر پالادیوم این مشکل را حل کرد و باعث شد شیمیدانان با  یک روش بسیار مفید و موثر این کار را انجام دهند.در واکنش:

   Heck reaction, Negishi reaction and Suzuki reaction  یک اتم کربن به پالادیوم متصل می شود و در نتیجه درنزدیکی آن واکنش (عمل کوپلینگ)شروع به انجام شدن می کند.

    این روش در گستره بسیار زیادی از تحقیقات و همچنین کالا های تجاری و نیز صنعت الکترونیک کاربرد دارد.

  مترجم:علیرضا نوروزی

  منبع


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ سه شنبه 27 مهر 1389 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , ,

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز پنجشنبه 27 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55487
 • تعداد مطالب :159492
 • بازدید امروز :384769
 • بازدید داخلی :37864
 • کاربران حاضر :222
 • رباتهای جستجوگر:398
 • همه حاضرین :620

تگ های برتر